diş bakımı

Diş Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diş sağlığı  düzenli diş bakımı rutiniyle korunamadığında hayatımızı kabusa çevirebiliyor. Yetersiz diş bakımı, sağlıksız beslenme alışkanlıklarının neden olduğu deformasyon diş kayıplarına neden olabiliyor. Bugün yazımızda sizlere diş sağlığınızı korumak için yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz.

Günde En Az 2 Kez Dişlerinizi Fırçalamalısınız

Çok genel olarak en çok bilinen fakat en önemli ilk kuralı uygulayıp her gün mutlaka 2 kez dişlerinizi fırçalamalısınız. Sabah kahvaltılarından sonra ve akşam son öğününüzün ardından mutlaka dişlerinizi fırçalamalısınız. Sadece dişlerinizi fırçalayarak diş bakımı rutininizin tamamlandığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Fırçanın erişemediği yerlerde bulunan yemek kalıntıları tartar oluşturarak dişte çürüklere sebep oluyor. Bu nedenle akşamları dişlerinizi fırçaladıktan sonra mutlaka bir kez diş ipiyle dişlerinizi temizlemelisiniz.

Diş fırçasını ortalama olarak 200 kez kullanmalısınız. 3 aylık periyotlarda yenilenmeyen diş fırçaları bakteri yuvasına dönüşerek ağız sağlığınızı olumsuz etkiliyor. Uzun süre kullanımdan dolayı fırça kıllarında meydana gelen kırılmalar nedeniyle de diş temizliği tam olarak sağlanamıyor. Bu nedenle diş fırçanızı uygun periyotlarda mutlaka değiştirmelisiniz. Uygun diş fırçası sertliğine ise diş hekiminize danışarak karar vermelisiniz. Çok sert olan fırçalar kanamaya, çok yumuşak olanlarsa yeterli temizlik sağlanamamasına neden olabiliyor.

Diş fırçalama süresinin kısa tutulması da yapılan yaygın hatalardan biri. Diş fırçalama süreniz ortalama olarak iki dakika olmalıdır. Dişinizi fırçalarken dairesel hareketlerle fırçalamalısınız. Uzmanlar diş fırçaladıktan sonra ağzınızı suyla fırçalamanın ağızda ki florür miktarını düşürdüğünden su yerine florür içeren ağız bakım suyu kullanılarak çalkalanmasını öneriyor. Dişler fırçalandıktan sonra en az yarım saat beklenip sonrasında dişler suyla temas etmeli.

 Dil Temizliği

Ağız bakım rutininde en sık yapılan yanlışa gelince dil temizliğinin ihmal edilmesinden bahsetmeliyiz. Dilinizi temizlemediğiniz de ağız kokusu ve dilde kirli bir görüntü oluşabiliyor. Ağızda bakteri oluşumu da tamamlanmadığından dişlerde çürük riski oluşuyor. Dişlerinizi her fırçaladığınız da dilinizi de temizlemelisiniz. Dil temizliği boğaz enfeksiyonları, sindirim sistemi rahatsızlıklarından da korunmanız mümkün. Dilinizin üstünü kaplayan bakterilerden arınan tat alma tomurcuklarınız sayesinde daha kaliteli bir beslenme sürecine sahip olacaksınız.

Ağzınızı dezenfekte etmek için hindistan cevizi yağı ve elma sirkesi de kullanabilirsiniz.

Hepinize sağlıklı günler ve gülüşler diliyoruz.

Photo by Flemming Fuchs on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.