multitasking

Çoklu görev / Multitasking

Bugün sizlere son günlerde sıkça tartışılan bir kavramdan bahsedeceğiz. Multitasking olarak anılan kavramın dilimizdeki karşılığı aynı anda birden çok iş yapmak, çoklu görev. Mevcut hayat tarzımız bizi biraz buna mecbur hale getiriyor kabul edelim. Yoğun iş temposu, iş temposuyla birlikte yürütmek zorunda olduğumuz gündelik rutin işlerimiz, sosyal ihtiyaçlarımız hepsine 24 saati bölüştürmek her zaman mümkün değil.

Bu yoğunluğun sonucunda iki işi aynı anda yapmak zorunda kalınması çok olağan. Arabasını kullanırken aynı anda telefonda arkadaşlarına zaman ayıran bir yandan da kahve keyfi yapanlar yazımızın devamını dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz. Uzmanlar çoklu görev kavramının insan beynine uygun olmadığını hatta zararlı olduğunu saptamışlar.

Zararları Nelerdir?

Uzmanlar tarafından saptanan zararlarında ilki verimliliği ciddi oranda azalttığı. Daha hızlı şekilde çalışmak, mevcut işlerinizi hızlı şekilde tamamlamak için başvurduğunuz çoklu görev sistemi aslında odaklanma sorunu yaşamanıza sebep olarak veriminizi ciddi oranda azaltıyor. Mevcut bir işle uğraşırken aynı anda ikinci bir işle ilgilenmeye başladığınızda beynimizin yapısı gereği yeni görev hakkında düşünmeye başlanıyor. İlk konudan uzaklaşıldığı için saniyeler içinde yapılabilecek bir işe belkide dakikalar ayırıyorsunuz yani zannedilenin aksine zaman kaybı yaşıyorsunuz.

Devamlı değişen odak noktası hata yapma ihtimalinizi arttırarak uzun süreçte ciddi zaman kayıpları yaşamanıza neden olabiliyor. İşlerinizi sırasıyla tamamlayarak ilerlediğinizde eksilen işlerle yaşanan tatmin hissi olmadığında stres seviyeniz daha yüksek seyrediyor. Yüksek stres seviyesinin yine iş veriminizi düşürecek bir etken olduğunu hatırlatmamızda fayda var sanırım. Bir işten diğer işe atladığınız anda beynimizin yapısı gereği dopamin salgılanıyor. Salgılanan dopaminle çoklu görev vücudun devamlı tekrarlamak istediği bir eylem haline geliyor.

Belki yemek yaparken telefonla konuşmaya aniden son veremezsiniz kabul ediyoruz güzel bir aktivite bırakması biraz zor olur. Ama anlattıklarımızdan sonra en azından iş hayatında çoklu görevden uzak durmaya çalışacağınıza eminiz.

Photo by The Creative Exchange on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.