tuvalet işareti

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Merhabalar sevgili ebeveynler.  Bizlerin yetiştiği dönemde çocuk eğitimi bir nebze daha akışına göre daha basma kalıp ilerliyordu malumunuz. Bilimde var olan gelişmeler çocuk gelişimi alanını da kapsıyor ve en temel eğitimler dahi daha sistematik, daha planlı şekilde uygulanıyor. Bugün sizlere tuvalet eğitiminin doğru şekilde uygulanması için yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz. Tuvalet eğitimi yanlış uygulandığında ilerleyen yaşlarda çocuğunuzun kişiliği üzerinde hiç beklenmeyen olumsuzluklara neden olabiliyor.

 Tuvalet Eğitimi

Çocuğunuzun büyümesini, kendine kattığı en ufacık şeyi dahi izlemekten aldığınız haz başka hislere hiç benzemiyor değil mi? Tuvalet eğitimi bebeklikten çocukluğa geçiş evresinde yaşanan önemli gelişmelerden biri. Çocuklarda mesane kontrolü 18. aydan sonra başlar dolayısıyla ideal yaş aralığı 2-3  arasındadır.

Tuvalet eğitimine başlamak için öncelikle çocuğunuzun yürüyebiliyor ve en azından basit kelimelerle de olsa ihtiyacını anlatacak kadar konuşabilmesi gerekiyor.  Süreçte  çocuğunuz patron yardımcı rolde siz olmalısınız. Çocuğunuzun tepkilerini takip ederek eğitime başlamak için uygun durumda olup olmadığını gözlemlemeli ve uygun olduğunu hissettiğinizde bezsiz döneme geçiş yapmalısınız. Bebeğinizin altı üç saatten fazla kuru kalıyorsa, tuvaletini yaptıktan sonra temizlenmek için size bir şekilde kendini ifade ediyorsa süreç için uyumlu durumda demektir. Öncelikle çocuğunuza tuvaleti tanıtmalısınız. Erkek çocuklar babası, kız çocuklar annesi ile olabildiğince eğlenceli hale getirerek denemeler yapmalı. Karşınızda bir yetişkin olduğunu varsayarak ona tuvaleti tanıtmalısınız.

Lazımlık kullanarak başlarsanız uyum süreci daha hızlı gerçekleşecektir. Lazımlığı çocuğunuz ile birlikte seçmeniz onda hakimiyet hissi yaratacak ve durumu daha eğlenceli bulmasını sağlayacaktır. Uzmanlar gündüz olduğu gibi gecede bez kullanılmaması gerektiğini savunuyorlar. Çocuğunuzun biyolojik ritmini takip ederek gecede belirli aralıklarda uyandırıp bilincini açarak tuvalete gitmesini sağlamalısınız.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tuvalet eğitiminin verildiği aşamada hijyenle ilgili detayları da çocuğunuzla paylaşmalı özellikle el yıkamanın önemini detaylıca öğretmelisiniz. Çocuğun hijyene dair anlayışının bu dönemde yerleştiği ve erişkinliğinde aynı şekilde devam ettiği belirlenmiş. Tuvalet eğitimine başlandığında çocuğunuz olumlu tepki vermiyorsa bir hafta süresince deneyip bir haftada olumlu bir ilerleme yaşanmazsa yaklaşık bir aylık bir duraksama dönemine girip çocuğunuza zaman tanımalısınız.

Tuvalet eğitiminin verildiği dönemde küçük kazalar yaşanması çok muhtemeldir. Çocuklarda 7 yaşına kadar gece alt ıslatmaları normal karşılanıyor. Yaşanması muhtemel kazalar da katı bir tutum sergilenmesi çocuğunuzun ilerleyen yaşlarda çekingen bir karaktere sahip olması, panik bozukluklar yaşaması muhtemeldir. Çocuğun tuvalet eğitimi için hazır olduğunun sinyallerini vermesi ailelerin klasik yaklaşımla yaz aylarını beklemeyi seçmesi de hatalı bir tutumdur. Bu tutumda çocuğunuzun ilerleyen yaşlarda kendi kararlarını almakta çekimser kalmasına neden olabilir.  Çocuğunuz ve sizin için mutlu ve başarılı bir süreç olmasını dileriz. Sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.