oyuncak

Çocuklar neden oyuncakları kırıyor?

Oyuncak insanlık tarihinde çok eski bir yere sahiptir. İlk oyuncakların günümüzden yaklaşık 3000 bin yıl önceye tarihlendiği tahmin edilmektedir. Çocuk için oyuncak bir eğlenme, oyalanma aracı olduğu kadar onu hayata hazırlayan rolüyle de önemli bir yere sahiptir.

Yaşa göre oyuncaklar

Çocuğun karakterine göre değişiklik göstermekle birlikte her yaş grubunun ilgilendiği oyuncak türü faklıdır. 2 yaşına kadar olan çocuklar genelde renkli ve ses çıkaran oyuncaklar ile ilgilenirler. 2 yaş sonrası genelde bir mekanizmaya sahip oyuncaklar ya da arkadaşlık kurabilecekleri oyuncaklara yönelirler. Bir mekanizmaya sahip oyuncaklara ilgisi olan çocuklar aynı zamanda oyuncaklarını kırmaya ya da bozmaya daha çok eğimlidirler.

Pahalı oyuncaklar

Çocuklar oyuncakların pahalı ya da ucuz olması ile ilgilenmezler. Çoğu zaman başka çocuklardan gördükleri oyuncaklara heveslenirler fakat sahip olunan herşeyin değerini kaybetmesi gibi çocuklar o oyuncağa sahip olunca da o onunla oynama istekleri azalır. Bu nedenle çocuğunuza bir oyuncak almadan önce onu gerçekten isteyip istemediğini göz önünde bulundurarak hareket edin. Ayrıca çocuğun kişisel gelişimine olumlu etkisi olması kriteri de önemli.

Kırılan oyuncaklar

Çocuğunuza oyuncak alırken ilk bir kaç dakika içinde kırılabileceğini ya da bozulabileceğini göz önünde bulundurarak almalısınız. Yüksek ücretler verip aldığınız oyuncaklar kısa süre içinde bozulunca önce sizin moralinizi bozuyor sonra da siziden dolayı çocuğunuzun. Oyuncak alınmadan önce daha mutlu olan aile ortamı oyuncaktan sonra gergin olabiliyor.

Neden kırarlar

Çocuklar nedensiz oyuncak kırıyor gibi görünse de genelde arkasında bir nedenleri vardır. Bazen oyuncağın nasıl çalıştığını merak ettikleri için kırarlar, bazen de tamir ettiklerini düşündükleri için kırarlar. Tam istedikleri gibi çalışmadığı için de kırabilirler.

Ne yapmalı?

Eğer çocuğunuz oyuncaklarını kırmaya ya da bozmaya meyilli bir yapıya sahipse ona mekanizmalarını kurcalayabileceği ya da değiştirebileceği oyuncaklar almalısınız. Deney setleri bu konuda büyük alternatif olabilir. Örneğin aşağıdakine benzer bir ürün satın alabilirsiniz: ( Ürün tarafımızda test edilmemiştir. Lütfen araştırarak alınız. )

https://www.okulumda.com/urun/gunes-enerjili-egitim-kiti-6-in-1-v2/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.