bebek beslenmesi

Çocuk Beslenmesinde BLW Yöntemi

Çocuk yetiştirmeyle ilgili yaklaşımlar bilimde  meydana gelen gelişmelerle günden güne değişiyor. Annelik iç güdüsünün en temel ve en keyifli yanı kuşkusuz  bebeğinizi beslemek. Özellikle kültürümüze yerleşmiş koruyucu ve kontrolcü anne modeline epey farklı gelecek bir beslenme akımı olan blw yöntemi ile ilgili bir yazı hazırladık.

Blw Nedir?

Blw (baby led weaning)  bebeğin anne sütünün yanında ek gıdalara geçiş yaptığı dönemde uygulanmaya başlanır. Genelde tercih edilen yöntem olan bebeği pürelerle, çeşitli besinleri birbirine karıştırarak beslemek yerine katı besine geçiş süreci bebeğin inisiyatifine bırakılır. Akıllarda derin sorular oluştu farkındayız küçücük bebeğinize ne derece özgürlük tanıyabilirsiniz sonuçta değil mi?

Uzmanlar bizim düşündüğümüzden daha özgür olmalılar besinlerini kendileri tanıyıp porsiyon kontrolünü kendileri yapmalılar diyor. Sağlıklı bir emzirme süreci ve normal seyreden bir sağlık durumu geçiren bebeklerde altıncı ayda denenmeye başlanan blw yöntemi bebek katı gıdayı denemek istediğinde uygulanabiliyor. Altıncı ayda küçük parçalar halinde (en küçük 5 cm)   verilen havuç, salatalık mango gibi besinleri bebeğinizin mama sandalyesine bırakıp süreci onun yönetmesine izin vermelisiniz. Kendi istediği gibi besini tanıyıp, kavrayıp sonrasında tadına bakmayı deneyen bebekte damak tadı ve doyma kavramının daha sağlıklı şekilde oluştuğu söyleniyor.

Blw Yönteminin Faydaları

Besinleri kendi tutmaya çalışan bebeğin motor becerileri annesi tarafından beslenen yaşıtlarına göre daha kuvvetli hale geliyor. Doyma hissi oluştuğunda yemeği kendi iradesiyle bıraktığından blw beslenen bebeklerde ilerleyen yaşlarda obezite probleminin çok daha az görüldüğü saptanmış. Besinleri eline alıp özgürce koklayan, şeklini ve kokusunu alan bebeklerin besinleri tanıyıp alışmasının daha kolay olduğu gözlemlenmiş.  Sebze gördüğünde ağlamayan, zorluk çıkarmayan bir bebek rüya gibi geliyor kulağa sanki.

Uygulamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğinizin boğulması riskine karşı yemeklerle yalnız bırakmamalısınız. Bebeğinizi sofra düzenine kendi mama sandalyesiyle katılacak küçük bir birey olarak düşünebilirsiniz aslında sizin gözetiminiz de fakat bağımsız. Anneleri zorlayacak bir diğer hususta ortalığın savaş alanına dönecek olduğu gerçeği. Özellikle ilk bir kaç ay bebeğiniz yemek yemekten ziyade besinleri etrafa saçarak, elinde ve üstünde ezerek özetle mümkün olan en üst seviye de etrafı dağıtmayı tercih edecektir.

Bu yöntemi uygulayan anneler bebeğin beslendiği bölgede halı, kilim bırakmayıp altına gazete veya muşamba sererek pratik yöntemler uygulamayı tercih ediyorlar.  Uzun kollu bir önlükte çok işinize yarar gibi duruyor.

Ailesinde alerjik yatkınlık olan aileler için verilecek besinlere çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtip,  bu yöntemin her bebek için en doğru yöntem olmayabileceğini doktorunuza detaylıca danışmadan uygulamanın riskli olacağını hatırlatalım. Bebeğinize ve size ağız tadınızın hiç bozulmadığı keyifli günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.