Coco Chanel

Coco Chanel

Moda dünyasının devrimcisi, güçlü bir kadın ve bir o kadar da kırılgan bir kız çocuğunun tek vücutta buluşmuş hali. Coco Chanel modanın çizgisini başlı başına değiştiren kadın.  Küçük ve şık siyah elbiselerimizin annesi!

Coco Chanel ‘in Hayatı

Chanel’in gerçek adı Gabrielle Chanel’dir. 19 Ağustos 1883’te Fransa’da doğmuştur. Küçük yaşlarda annesini kaybeden Chanel babasının da kendini ve kardeşlerini yetimhaneye bırakmasıyla uzun yıllar evi olarak benimseyeceği Notre Dame Manastırı’ndaki hayatına başlar. Moda dünyasına ilk adımı sayılan dikiş, nakış öğrenme sürecine burada başlamıştır. 18 yaşında ablasıyla birlikte manastırdan ayrılan Chanel  isyankar yönünü ilk kez göstermiş ve akşamları bir  kabarede şarkı söylemeye başlamıştır. Coco adını 18 yaşında şarkı söylediği bir mekanda kendini sahneye çağıran kalabalığın Coco diyerek tempo tutmasıyla almıştır. Ablası kasabadan ayrıldıktan sonra tek kalan Coco’nun hayat çizgisi bir kez daha değişir.

3 yıl boyunca sürecek olan aşk macerası şarkı söylediği kabarede tanıştığı Etienné Balsan’ın yanına taşınmasıyla başlar. Paris sosyetesiyle tanışması da  bu evde gerçekleşen davetlerde gerçekleşir. 1908 yılında bu davetlerden birinde büyük aşkı Boy Capel’le tanışır ve birlikte Paris’e giderler. Boy Capel’in maddi ve manevi desteğiyle ilk şapka dükkanını açan Chanel kısa süre içinde markalaşmaya başlar. Kendi tasarladığı şapkalarla adını duyuran Coco sonrasında kişiye özel lüks tasarımlar yaratmaya başlar.

Modaya Kattıkları

O dönem kadınların kullanmaktan nefret ettiği korseyi kendi tasarımlarına eklemeyen Chanel bizleri büyük bir beladan kurtarmış diyebiliriz. Siyahı matem rengi olmaktan kurtaran ve tasarımlarında sık sık kullanarak yaygın hale getiren Chanel başlarda çok eleştirilse de zamanla hak ettiği övgüye kavuşmuştur. Kadınlar için  pantolon tasarlamış ve ilk kez kendi giymiştir. İş hayatında kadınların daha aktif olması gerektiğini savunduğundan kadınlar için şık ceketler, rahat diz altı etekler tasarlamıştır. Klasik modelleri arasına giren omuz çantalarını hayatımıza sokarak ellerimizi özgürlüğüne kavuşturmuştur. Saçlarını kısacık kestirip ve günümüzde hala çok sevilen bir stili hayatımıza katmıştır.

Chanel feminen, cesur ve yaratıcıydı. Markası hala dünyanın en sevilen ve kaliteli markalarından biri olarak kabul ediliyor. Rakipleri karşısındaki yüksek fiyatlarına rağmen ürünleri her gün milyonlarda insan tarafından beğenilerek kullanılıyor.

Chanel ürünlerini incelemek için  Chanel Sitesi ‘ni ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.