yapay zeka

Cinsiyetçi Yapay Zeka

İş görüşmelerinde kadın ve erkeğin cinsiyet olarak değil liyakat olarak değerlendirilmesi gerektiği uzun yıllardır dünya gündeminde üst sıraları işgal ediyor.  Yeni bir sistemle soruna kalıcı çözüm getirmeye çabalamışlar fakat sonuç yine hüsran. 

Ticaret devi Amazon eleme sürecini hızlandırmak adına işe alım sürecini  geliştirdikleri bir yapay zekaya teslim etmeye karar vermiş. İnsan kaynaklarına gelen binlerce öz geçmiş içerisinden en iyi mühendis adaylarını seçmesinde öngörü sağlaması adına son 10 yılda aday havuzuna alınan mühendislerin bilgileri yapay zeka sistemine yüklenmiş. Elli bin anahtar kelime ve aday öz geçmişleri yüklendikten sonra yazılımı geliştirilen yapay zeka biraz hayal kırıklığı yaratmış. 

Yine mi Ayrımcılık?

Eşit şartlarda işe alım fırsatını yakaladık,  bizi yapay zekaya emanet edin çok güzel oldu demeyi umarken kadınlar son yılların en büyük hançerini yapay zekadan yemişler tabiri caizse. Geçmiş yılların verilerine dayanarak  yapay zeka “woman” kelimesi içeren öz geçmiş dosyalarını elemeye başlamış. Yapay zekanın yaratıcısı olan yazılımcılar cinsiyet ayrımcılığına engel olmak için sisteme algoritmalar ekleyip tekrar denemişler. Bu kez erkek adayların öz geçmişlerinde sık kullandıkları kelimeleri tespit edip yine erkek adayları seçmeyi başarmış.

Kadın adaylara düşük puan vermesinin önüne geçilememesinin yanında yetersiz adayları da öneren yapay zekanın sistemsel hatası olduğu için fişinin çekilmesine karar verilmiş. Daha önce de suç işleme ihtimali üzerine yapılan bir yazılımın siyahi kişileri negatif olarak ayrıştırdığı tespit edilmişti. Anlaşılan bu yapay zekaların ilk ya da son vukuatı değil gibi duruyor.

Kadınların cinsiyetçi ayrımcılığa ve ırkçılığa maruz kalmadığı  bir dünya dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.