bebeklerde nezle

Bebeklerde Nezle

Bugün sizlere özellikle kış aylarında sık rastlanan biraz can sıkıcı ama önemli bir konudan bahsetmek istedik. Minik bebeğinizin en ufak hastalığında dahi çok üzülüp paniklediğinizi biliyoruz. Fakat bebeğinizin de sizler gibi hayatı boyunca dönem dönem bazı hastalıklar geçirmesinin normal olduğunu unutmayın. Hazırsanız bebeklerde en sık gözlemlenen hastalıklardan biri olan nezle hakkında detaylar vereceğimiz yazımıza başlayalım.

Nezle Belirtileri

Bebeğiniz her zaman olduğundan daha huzursuzsa ve daha çok ağlıyorsa ilk işiniz ateşini ölçmek olmalı. Bebeğinizin ilk aylarında ateş takibinin çok önemli olduğunu, yüksek ateşin bebekler için çok tehlikeli olabileceğini unutmayın. Eğer ateşi 37 derecenin üzerindeyse ve burun akıntısı gözlemlerseniz yüksek olasılıkla bebeğiniz nezle belirtileri gösteriyordur. Mevcut belirtilere ek olarak bebeğiniz öksürüyorsa nezle belirtileri tamamlanmıştır.

Burada önemli bir noktaya değinmek istiyoruz her anne biraz doktor, biraz eczacı tamam kabul ediyoruz ama çocuklarda öksürük belirtileri başladığı anda öksürük şurubu kullanılması çok yaygın ve çok hatalı bir alışkanlık. Uzmanlar öksürük şuruplarının bilinçsiz kullanılmalarının bebeklerin hayatını riske attığı konusunda uyarıyorlar.

 Nezleye Ne İyi Gelir?

Öncelikle en etkili ve önemli ilaçtan bahsedelim. Bebeklerde görülen nezlede en etkili ilaç anne sütüdür. Çözümün bu kadar yakınınızda olması çok sevindirici öyle değil mi? Anne bebeği emziriyorsa emzirme sıklığını arttırabilir, vücut salgılarını sulandırmanın en hızlı yöntemi budur. Buhar uygulamak bebeğinizin mukoza dokusunu yumuşatarak rahatlamasını sağlayacaktır. Özellikle gece uyumadan önce bebeğinizi yıkayarak hem vücut ısısını düşürebilir hem de rahat uykuya dalmasına yardımcı olabilirsiniz. Gece uyumadan önce yaptırılan banyo burun tıkanıklığının azalmasını da sağlayacaktır.

Nezlede ilk 48 saat çok yüksek olmamak kaydıyla ateş görülmesi normaldir. Fakat düzenli kontrol halinde olunmalı ve yüksek ateş tespit edildiğinde mutlaka bir uzman hekime başvurulmalıdır.  Hekim kontrolü ve tavsiyesi olmadan ilaç kullanımının riskli ve sakıncalı olduğunu unutmayın. Bebeğinize ve size sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.