Ayşen Gruda

Yakın zamanda kaybettiğimiz çok önemli bir sanatçımızdan bahsedeceğiz bugün sizlere.  İlk cümlede atfettiğimiz sanatçı kavramının hakkını dolu dolu veren, yüzümüzü güldüren, evimizden biri ayrıldı aramızdan geçtiğimiz günlerde. Ayşen Gruda aramızdan ayrılalı sayılı gün geçmesine rağmen şimdiden eksikliğini fazlasıyla hissediyoruz. Son yıllarında dönem dönem kısa süreli konuk oyuncu olarak seyretme fırsatı yakaladığımız, yüksek toplum bilincine sahip aydın bir Türk kadınıydı.

Toplumsal konulara olan duyarlı yorumlarıyla gönlümüzde her yeni gün taht kuruyordu. Kadın mizah oyuncusu kavramının beynimize yer etmesine sağladığı katkı ise hiç unutulmayacak cinsten. Hazırsanız hep birlikte bu güzel kadının ailemize katılma öyküsünü inceleyelim.

Ayşen Gruda’nın Hayatı

Ayşen Gruda 30 Kasım 1945 yılında İstanbul’da doğdu. Babası kara tren makinistiydi. Oyunculuk ve mizaha olan yeteneği çok küçük yaşlarda Ermeni komşularının taklitlerini yaparken ailesi tarafından keşfedildi. Ailenin ortanca kızı olan Gruda’nın babası lise ikinci sınıfta olduğu sırada vefat etti. Erken gelen bu ölümün ardından geçim sıkıntıları nedeniyle çalışmaya başladı.

Çöpçüler Kıralı
Çöpçüler Kıralı

Gönlümüzde ilk taht kurduğu rol olan domates güzeli lakabıyla anılmaya başlanması 1962 yılında oldu. Tevfik Bilge’nin tiyatrosunda ilk küçük rolünü alan Ayşen Gruda kısa sürede kariyer basamaklarını hızla tırmandı ve Ertem Eğilmez filmlerinin çekirdek kadro oyuncularından biri oldu. Ankara Meydan Sahnesinde Yılmaz Gruda ile tanıştı ve uzun sürecek bir evlilik serüvenine başladılar. Evliliğin sonlanmasının ardından Gruda kendi soyadı olan Erman yerine halkın onu tanıyıp, benimsediği Gruda soy adını kullanmaya devam etti. Dost kalmayı başaran ikilinin Elvan isminde bir kızları var.

Çöpçüler Kralı, Şaban Oğlu Şaban, Süt Kardeşler hangisini anlatsak hepimizin kalbine dokunur mutlaka. Tüm rollerinde sağladığı başarı yüksek enerjisi ve mimiklerine dahi yansıyan müthiş komedi yeteneğiyle bağlantılı olsa gerek. İki gözümüzün çiçeği seni şimdiden çok özledik. Umarım orada Adile teyzeyle, çöpçüler kralıyla buluşmuş eski neşeli günlerinize dönmüşsündür. Bize hatıra olarak bıraktığı onlarca güzel film için teşekkürler.

 

Photo1 : https://mediacdns.karnaval.com/media/news_media/images/thumbnail_523828.jpg?v=230119034911

Photo2 : https://i.ytimg.com/vi/PBrUE07Y9JU/maxresdefault.jpg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.