arılar

Arıların Önemi

Merhabalar bugün sizlere evrenin mucizelerinin bizler için çok önemli birisinden bahsedeceğiz.  Ekosistemin  devamlılığını sağlayan ve insan besinlerinin neredeyse tamamının üretilmesini sağlayan arılardan.  Arıları küçük böcekler olarak görüyorsanız veya sadece ürettikleri ballar için önemsiyorsanız yazının devamını dikkatle okumanızı öneriyoruz.

Arılar Olmasaydı?

Bir kaç yıldır endişeyle gözlemlenen arı kolonilerinin toplu şekilde ölümleri  arıların dünyamızın devamlılığı konusunda ki önemini gündeme getirdi. İnsanoğlunun yapısı gereği kaybetmeden veya kaybetme endişesi yaşanmadan arıların da değerini anlamadık yani. Halbuki seneler öncesinde bilimde yarattığı devrimlerle hepimizin tanıdığı ünlü bilim adamı Albert Einstein arılar hakkında uyarı niteliğinde çok önemli bir açıklamada bulunmuş.

Arılar yeryüzünden silinip giderse, insanoğlu yalnızca dört yıl yaşayabilir. Arılar olmazsa döllenme olmaz, hiçbir bitki, hiçbir hayvan, hiçbir insan olmaz.” (Albert Einstein, 1949)

4 yıl olarak bahsedilen süre günümüzde bilimsel verilerle de desteklenmiş durumda.  Bitkilerin döllenmek yani polenlerini yaymak için arılara ihtiyaçları vardır. Doğal tozlaşma yolları içerisinde en önemli rol  arılarındır. 130 bin farklı bitki türünün devam etmesini sağlayan arıların hak ettikleri övgüyü teslim etmemizin zamanı gelmedi mi ne dersiniz?

Arıcılık kavramının hayatımıza girişi balın lezzetli bir yiyecek olduğunun keşfedilmesiyle başlamıştır. Eski Mısır’da bal tanrıların yiyeceği olarak adlandırılmıştır. M.Ö. 600’lerde antik Yunan’da arıcılık yapıldığına dair bulgulara rastlanmıştır. Hatta büyük büyük atalarımız arılara hak ettikleri özeni göstermeyi ihmal etmemişler zira eski çağlarda arıcılık kutsal bir meslek olarak nitelendirilmekteydi. Üretikleri bal, arı sütü, propolis gibi ürünlerin hazine niteliğinde olduğu da anlaşılan arıları pamuklara sarıp sarmalama zamanımız gelmiş gibi duruyor sanki. Evrenin devamlılığı konusunda ki çabaları ve ürettikleri güzel ve lezzetli ürünler için arılara sevgilerimizi sunarak bir yazımızın daha sonuna geliyoruz.

Photo by Massimiliano Latella on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.