Amy Winehouse

Amy Winehouse

Çok erken kaybedilen müthiş bir yetenekten bahsedeceğiz bugün sizlere. Vintage  giyimin kraliçesi, son yılların gördüğü en kıymetli caz gırtlağı ve ödüle doymayan iki albümüyle Amy Winehouse aramızdan ayrılalı 8 yıl oldu. Hızlı yaşa genç öl felsefesinin hakkını veren sansasyonel hayatının detaylarından bahsedelim hazırsanız.

 Çocukluğu ve Kariyerinin Başlangıcı

Londra’nın Kuzey bölgesinde 14 Eylül 1983 yılında dünyaya gelen Amy Winehouse kendisi gibi müzik sevdalısı bir ailede dünyaya geldi.  Babası taksici, annesi eczacı olan Amy’nin pek çok akrabası caz müzikle ilgileniyordu. Akrabalarının etkisiyle küçük yaşlarda müzikle ilgilenmeye başlayan Amy kariyerinin ilk adımını atmasını babaannesine borçluydu. 9 yaşındayken anne, babasının boşanmasıyla babaannesinin teşvikiyle Susi Earnshow Theatre School’a başladı ve  4 yıl sanat üzerine eğitim gördü. Eğitimini 4 yıl boyunca pek çok farklı okulda sürdürdü zira o aykırı kişiliği o yaşlarda da hakimdi. İlk müzik grubunu kurduğunda sadece 10 yaşındaydı. Çocukluk arkadaşıyla kurduğu müzik grubunun ömrü çok kısa sürdü.

İlk gitarını aldığında 13 yaşındaydı ve bu dönemde kendi bestelerini yapmaya da çoktan başlamıştı. Aynı dönemde Bolsha Band adında ki yerel bir müzik grubunda şarkı söyleyen Amy’nin uyuşturucuyla tanışması da aynı döneme denk geliyor.

İlk Albümü

İlk albümü Frank’i 20 Ekim 2003 yılında yayınlayan Amy Winehouse caz esintilerinin bulunduğu bu albümle adından söz ettirmeye başladı. Bestelerin çoğunda payı olan Amy bu albümüyle pek çok ödül aldı ve aday gösterildi. İlk albümünün ardından 18 ay beste yapmayan Amy 2. albümü Back to Black’i 30 Ekim 2006 yılında yayınladı. Kült haline gelen pek çok eserinin bulunduğu bu albümle en bilinen isimlerden biri haline geldi. Albümlerinin ardından ard arda gelen single çalışmalarıyla uluslararası üne sahip olmaya başlayan Amy’nin özel hayatı maalesef kariyeri kadar iyi gitmiyordu.

Uyuşturucu ve alkol bağımlılığı sorunları olduğuyla ilgili devamlı magazinin gündeminde olan Amy’nin aşk hayatı da çok yolunda gitmedi. 2007 yılında Blake Fielder Civil ile birlikte olmaya başlayan çift evlilikleri süresince pek çok yasal sorun yaşadı.  İki yıllık evliliğin ardından boşanan ünlü yıldız sonrasında Reg Traviss ile birlikte oldu. 23 Temmuz 2011 yılında evinde ölü bulunan yetenekli şarkıcının ardından bize bıraktığı güzel şarkılar ve erken vedasının hüznü kaldı.

 

Photo Source  : https://www.youtube.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.