alkali beslenme

Alkali Beslenme

Sağlıklı beslenme anlayışının egemen olmasıyla pek çok farklı yeni akımın oluştuğundan önceki yazılarımızda da bahsetmiştik. Alkali beslenme yeni  beslenme anlayışları içerisinde oldukça ilgi görenlerden bir tanesi. Uygulanabilirliği çok kolay dersek yalan söylemiş oluruz. Fakat kendi bedenimize iyi davranmaktan daha öncelikli bir amacımız olmadığını kabul edersek uyum sağlanması çok zor olmayan bir serüven alkali beslenme.

Nasıl Alkali Olurum?

Vücudumuzun doğal PH seviyesi 7.35 civarında olmalıdır. Alkali beslenenler yediklerimizle bu dengenin bozulduğunu dolayısıyla beslenmemizle bu durumu dengelememiz gerektiğini savunuyorlar. Bilimsel olarak vücuda yararlı olduğu belirlenmese de uzmanlar zararlı olmayacağı konusunda hem fikirler zira doğal ürünlerle ve sağlıklı beslenmeyi öğütleyen bir beslenme biçimi.  Alkali beslenme de en büyük düşmanımız vücutta biriken asit yükü. Asit yükü arttığında iç organlarımız zarar görür, kilo alırız, hareketsiz olma eğilimimiz artar. Artan asit yükünün kanserli hücre oluşumunu tetiklediği yönünde araştırmalar devam etmektedir.

Yeşil yapraklı sebzeler, limon, turpgiller, biber ve sarımsak en büyük dostunuz haline gelmeli. Paketlenmiş gıdalar, rafine şeker, çay, kahve ve soda hariç gazlı içecekleri asit yükleme potansiyelleri yüksek olduğundan hayatınızdan tamamen çıkarmalısınız. Tüm besinlerin asit ve alkali değerleri tablolar halinde internette mevcut  olduğundan gıda seçimi konusunda zorlanmayacağınız kesin.  Alkali beslenmede mevsim meyve ve sebzelerini tüketmeye dikkat etmeniz de oldukça önemli unutmayın her zaman en doğal olanı tercih etmelisiniz.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Güne içine karbonat ekleyerek alkali hale getirdiğiniz suyla başlayıp akşam yemeklerine en geç sekizde son vermelisiniz.  Alkali olma yolunda sebze suları vazgeçilmeziniz haline gelecek unutmadan bunu da belirtelim. Sadece beslenme düzeniyle sınırlı kalmıyor alkali olma yolculuğu üstelik. Uykunuza dikkat etmelisiniz çünkü uykusuzluk asit seviyesini arttırıyor. Stres, gerginlik gibi duygu değişimlerinin de vücudun asit seviyesini arttırdığı bilimsel verilerle tespit edilmiş durumda. Gün içerisinde hareketsiz kalan vücutta asit birikimi artacağından sporda günlük rutinlerinizin arasına eklenmeli.

Gördüğünüz gibi  bol yeşilli, bol hareketli ve eğlenceli bir yolculuk alkali olmak. Doktorunuza danışmadan uygulanan beslenme tipi değişikliklerinin riskli olduğunu hatırlatıp sizlere veda ediyoruz. Bol neşeli ve alkali günler dileriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.