akran zorbalığı

Akran Zorbalığı

Bugün sizlere dikkat edilmemesi halinde ergenlik döneminde olan çocuklarınız, yakınlarınız için büyük bir sorun haline gelebilecek bir durumdan bahsedeceğiz. Akran zorbalığı kavramı yurt dışında uzun yıllardır gündemde ve ciddi bir sorun olarak ele alınıyor. Kültürümüzün diğer ülke kültürleriyle harmanlanmasıyla ülkemizde de sorun teşkil etmeye başlayan akran zorbalığı kavramını detaylıca inceleyelim öyleyse.

Çocuklar da Acımasız Olabilir mi?

Her ne kadar içlerinde kötülük hissi barındırmıyor olsalar dahi sorumuzun cevabı kesinlikle evet. Anaokulu çağında dahi akran zorbalığı gözlemlenebiliyor. Yaşıtlarının fiziksel özellikleri, maddi durumu gibi özellikleriyle ilgili kırıcı yorumda bulunan bir arkadaş topluluğu çığ etkisiyle büyüyor. Hedef olan çocuklar, gençler genelde bir yönüyle çevresindekilerden ayrı bir özelliği bulunanlar oluyor. Tekil olarak başlayan zorbalık bazen  mağdurun tüm sınıfına hatta okuluna veya sosyal çevresine kadar yayılıp büyük hasarlar yaratabiliyor. Çocuklukta veya ergenlikte sözlü, fiziksel zorbalığa uğrayan kişiler bu dönemin etkilerini çoğu zaman hayatları boyunca hissediyorlar. İçine kapalı, sosyalleşme problemleri hatta kimi zaman öfke problemleri olan bireylere dönüşmelerine neden olabilen yıpratıcı bu sürecin etkileri epey fazla doğrusu.

Ailelerin Etkisi

Bu sancılı süreci okul çağında ki her çocuğun yaşamasının olası olduğunu unutmayın. Çocuğunuzu düzenli olarak gözlemlemelisiniz. Okul ve arkadaş çevresiyle kurduğu diyaloglar hakkında edeceğiniz sohbetler olağan akışında ilerlemiyorsa dikkatli davranmaya başlamalısınız.  Yaşadığı bir sorundan bahsettiğinde ciddi şekilde ve detaylara önem vererek dinlemelisiniz. Çocuğunuz sizinle kurduğu diyalog sürecinde rahat hissettiğinde olası büyük bir travmanın önüne geçmek için en önemli adımı attınız demektir. Diyalog sürecinin tamamlanmasının ardından çocuğunuzun sosyal hayatını gözlemlemelisiniz.

İlk okul çağında olan çocuğunuz okul gezilerine katılmak istemiyorsa veya ergenlik çağında olan çocuğunuz genellikle yalnız ve evde zaman geçiriyorsa dikkatle gözlem yapmanızda fayda var. Sosyallikten uzak geçirdiği süreç biraz uzun sürdüyse diyalog kurmalı ve nedenini öğrenmelisiniz. Bir sorun tespit ettiğinizde özellikle öğretmenleriyle görüşmeli ve durumu bildirmelisiniz.

Mevcut çevresinde yaşadığı sorunun kaynağına inerek çözmeye çalışmanın yanı sıra yeni bir çevre edinebileceği sosyal ortamlar yaratmalısınız. Okulla eş zamanlı olarak yürütebileceği bir kültür- sanat aktivitesi hem sosyalleşme sürecini destekleyip hem de kendini ifade etmek için yeni bir yol öğrenmesiyle çocuğunuzun ruh halinde kalıcı iyileşmeler sağlayacaktır.

Photo : https://www.verywellfamily.com/peer-pressure-and-bullying-what-is-the-connection-460496

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.