Ajda Pekkan

Ajda Pekkan

Bugün sizlere süper starımız Ajda Pekkan’ın yaşamından bahsetmek istedik.    Sadece sesiyle, müziğiyle, güzelliğiyle değil o dik ve gururlu kadın duruşuyla gönüllerimizi çalan gerçek bir star o.  Eski şarkılarıyla hatıralara yolculuk yaptıran,yeni şarkılarıyla günceli ne kadar hızlı yakaladığına her yeni albümde bir kez daha şaşırtan bir müzik otoritesi. Sesiyle ruhumuzu okşayan bu güzel kadının hayatının detaylarını paylaşalım öyleyse.

Gençliği ve Ailesi

En çok tartışılan konudan bahsedelim öncelikle Ajda Pekkan 12 Şubat 1946 İstanbul doğumludur. Gençlik iksirinin tarifini yazsa tüm albümlerinden çok satar değil mi ama? Kendisinin ifade ettiği gibi spor ve beslenme konusunda çok disiplinli ve yaş aldıkça daha da güzelleşiyor. Hepimiz içimizden güzelce bir nazar değmesin dediysek devam edebiliriz.

Tam adı Ayşe Ajda Pekkan’dır.   Babası deniz subayı, annesi ev hanımıydı, modern fakat sorunlu bir ailede yaşayan Pekkan’ın çocukluğunun onu çok etkileyen bir dönem olduğu söyleniyor.  Kız kardeşi Semiramis Pekkan’ı zaten hepiniz tanıyorsunuzdur eminiz. Kariyerinin şekillenmesi kız kardeşi Semiramis sayesinde başlıyor diyebiliriz. Kız kardeşinin ısrarıyla o dönemin en ünlü gece kulübü Çatı’nın sahibi İlham Gencer’e ulaşıp bir dönem ses ve sahne çalışmaları yapıyor. Kariyerinin gerçekten başladığı noktaysa 1963’te Ses dergisinin düzenlediği yarışmada birinci seçilmesi olmuştur.

Ajda Pekkan - Olanlar Oldu
Ajda Pekkan – Olanlar Oldu

 Kariyeri

1970 yılına kadar pek çok filmde rol alan Ajda Pekkan genelde şarkıcı rollerini canlandırmış ve filmlerinde pek çok eser seslendirmiştir. 1965 yılının başlarında Fecri Ebcioğlu’nun destek ve yardımlarıyla ses sanatçılığı kariyerine adım atmıştır.

Ard arda çok satan plaklar yayınlamaya başlayan Pekkan ülke genelinde hatta yurt dışında ismini duyurmayı başarmıştır. O yıllarda düzenlenen pek çok yarışma da ciddi ödüller alarak müzik piyasasında yerini iyice sağlamlaştıran Pekkan’ın star ünvanını almasının başlangıcı Zeki Müren’le yaptığı gazino programları olmuştur.

1970’li yıllarda yaptığı Süperstar albümüyle halkın gönlünde albüm ismiyle eş değer ünvanını kazandı ve yerini korumayı başardı. Değişen müzik sektörüne uyum sağlama konusunda ki başarısıyla eskimeyen ve her dönem popüler olan bir müzik otoritesi haline geldi. Kendisinden dinlenecek daha çok şarkı, fotoğraflarına bakıp almamız gereken çok ders var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.