aile içi şiddet

Aile İçi Şiddet

Bugün sizlere üzücü fakat atlanmaması gereken önemli bir konudan bahsedeceğiz. Son yıllarda maalesef çok gündemde olan ve çok canımızı yakan aile içi şiddet konusuna yer vereceğiz bu yazımızda. Öncelikle şiddetin tanımından bahsedelim. Birisinin üstünüzde psikolojik veya fiziki güç kullanarak yarattığı baskıların tümü aile içi şiddettir.

Günümüzde her üç kadından biri partneri tarafından şiddet görüyor. Şiddet uygulanan bir ortamda büyüyen çocukların travmaları kendi yetişkinlik dönemlerine genelde şiddet eğilimi olarak yansıyor. Anlayacağınız maalesef şiddet konusu silsile halinde devam ediyor yıllarca.

Şiddetin Sinyalleri

Aile içi şiddet sanılanın aksine sadece gelir, eğitim seviyesi daha düşük olan kesimde görülmüyor. Sosyal statüsü, eğitim seviyesi fark etmeksizin şiddet mağduru olan binlerce kadın var. Şiddet genellikle psikolojik baskı olarak gösteriyor kendini ilk zamanlarda. Kıskançlık, baskı kurma arzusu veya sadece şiddet uygulayan kişinin bozuk ruh hali nedeniyle psikolojik olarak yetersiz hissettirmeye çalışmasıyla başlıyor. Psikolojik şiddetle başlayan taciz uzun veya kısa bir süre sonra mutlaka fiziki olarak zarar vermeye kadar ilerliyor.

Şiddete uğradığınızı düşündüğünüzde veya fiziki şiddete uğradığınızda bunun tek seferlik bir hatadan ibaret olmadığını unutmamalısınız. Topluma yerleşmiş olan kol kırılır yen içinde kalır mantığı tamamıyla hatalı ve sizin için çok kötü sonuçlar doğurabilir. Şiddet mağdurlarında genellikle süreçten utanma eğilimi görülüyor. Kolay bir süreç değil.

Aile olarak seçtiğiniz kişiden veya aile büyüklerinizden gördüğünüz şiddetten utanması gereken tek kişi şiddeti uygulayandır. Sessiz kalmanız şiddet seviyesini günden güne arttırmaktan başka bir sonuç doğurmayacaktır. Kendi üstünlüğünü kanıtlama çabasında olan şiddet eğilimli birinin en büyük isteği şiddet uyguladığı kişiyi baskılamak ve susturmaktır. Şiddete uğradığınızda mutlaka durumu çevrenizle paylaşmalısınız. Öncelikle yakınlarınızı durumdan haberdar edip korunaklı bir sosyal çevre oluşturmalısınız. Gerekli mercilere şikayette bulunmanızın ardından hukuki sürecin takibini özenle sürdürmelisiniz.

Şiddete uğradığınızda ALO 183 Aile, Kadın, Çocuk ve Özürlü Sosyal Hizmet Danışma Hattı (7 Gün 24 Saat Ücretsiz Hizmet Verir) ile iletişim kurup yardım talebinde bulunabilirsiniz. Birbirimize destek olduğumuz sürece her sorunun altından kalkabileceğimizi bu konuyla ilgilenen pek çok kurum ve sivil toplum örgütü olduğunu unutmayın sakın. Şiddetten uzak sevgi dolu günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.