Agatha Christie

Agatha Christie

Yazar olmak ideali olmayan, sadece kendisine bir dedektif hikayesi yazma konusunda meydan okuyan kız kardeşi Madge’e bu işi yapabileceğiniz göstermek isteyen polisiye roman türünün en çok bilinen ismi Agatha Christie’den bahsedeceğiz bugün sizlere. Shakespeare ve İncil’in ardından en çok satılan kitaplar kendisine aittir. Tüm dünyada iki milyardan fazla kitabı satılan yazarın hayatından bahsedelim hazırsanız.

Çocukluğu

Agatha Christie 15 Eylül 1890 tarihinde,  Birleşik Krallık’ta dünyaya gelmiştir. Babasının ismi Frederick Alvah Millet, annesinin ismi Clarissa Miller’dır. Babası çok küçük yaşta vefat eden Christie annesi tarafından büyütülmüştür. Orta halli bir ailede dünyaya gelen ve hayali müzisyen olmak olan Christie müzik eğitimi alması için 15 yaşında Fransa’ya gönderilmiştir. Bir süre piyano ve şan eğitimi almasına rağmen gerçek hayalinin bu olmadığını fark edip geri dönmüştür. Agatha, 1912’de tanıştığı havacı asker Archie Christie ile 1914 yılında evlenerek ilk evliliğini gerçekleştirdi.

 Unutulmaz Romanlarının Doğuşu

Styles’deki Esrarengiz Olay (Mysterous Affair at Styles) isimli ilk romanı 1920 yılında yayınlanmıştır. Polisiye roman türünün belki en çok sevilen karakterlerinden olan Belçikalı dedektif Hercule Poirot ilk romanında yarattığı bir karakterdir ve pek çok kitabının kurgusuna dahil olmuştur. Dedektif karakteri o kadar çok sevilmiştir ki ilk kez bir kitap karakteri için  New York Time’da ölüm ilanı yayınlanmıştır. Kariyer basamaklarını hızla tırmanırken annelik duygusunu da yaşayan Agatha’nın hayatı bir süre sorunsuz ve mutlu devam etti.

Ardından geçirdiği zamanlarsa yıpratıcı ve zorluydu. Annesinin vefat etmesinin hemen ardından eşinin başka bir kadınla ilişkisi olduğu ortaya çıktı. 1928 yılında boşanan Agatha bir kaç gün ortadan kayboldu, kendisinden haber alınamayan sürenin sonundaysa aracıyla kaza yapmış şekilde bir göl kenarında bulundu. Bu sürecin günden yaratmak amaçlı olduğu iddiaları ortaya atılsa da kendisi süreçle ilgili hiç bir zaman yorumda bulunmadı.

2. evliliğini Arkeolog Max Mallowan ile gerçekleştiren ünlü yazar hayatının kalan kısmını yazarak, üreterek başarılı bir şekilde sürdürmeye devam etmiştir. Tiyatro oyunları yazma konusunda da çok başarılı olan Agatha  12 Ocak 1976’da vefat etmiştir. Ölüm yıl dönümünde pek çok farklı ülkede anılan, kitapları halen çok sevilerek okunan, edebiyatın kült eserlerinden sayılan yazarımızı saygıyla anıyoruz.

Photo : https://seyler.eksisozluk.com/agatha-christienin-pera-palas-oteldeki-sirri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.